środa, 28 października 2009

Pomocne w testowaniu witryn na wielu przeglądarkach


Jedną z trudniejszą z rzeczy z jaką spotyka się każdy web developer jest dostosowanie działania witryny i jej optymalizacja wynikająca ze zróżnicowania dostępnych przeglądarek. Każdy spotka się prędzej czy później z piekłem przeglądarek wynikającym z ich wojny o rynek :-) Aktualny ranking firmy Gemius na temat popularności przeglądarek internetowych w naszym kraju przedstawia się następująco:

  1. Firefox 3.x 48,97%
  2. Internet Explorer 7.x 17,23%
  3. Internet Explorer 6.x 9,34%
  4. Internet Explorer 8.x 7,74%
  5. Opera 9.x 5,49%

Do tego dochodzą różne konfiguracje wymienionych wyżej przeglądarek takie jak ustawienia javascript, flash, różne rozdzielczości ekranu itd.

Oto kilka przydatnych narzędzi w testowaniu witryn na wielu przeglądarkach i ich konfiguracjach, które zarazem nie zamienią naszego komputera w śmietnik.

Browsershots.org Robi zrzuty ekranowe podanego przez nas adresu www. Zalety: prostota, długa lista obsługiwanych przeglądarek Wady: czasami trzeba czekać na wyniki kilkanaście minut, witryna musi być dostępna publicznie, niektóre maszyny testujące potrafią się zawieszać. Dodatkowo w sieci istnieje wiele innych witryn o podobnym działaniu: np. komercyjny i rozbudowany CrossBrowserTesting.com.

Internet Explorer Application Compatibility VPC Image Zestaw obrazów VPC systemu operacyjnego WindowsXp wraz z zainstalowanymi przeglądarkami Internet Explorer w wersji 6, 7, 8 (do wyboru). Zalety: otrzymujemy podręczne środowisko testowe, Wady: trzeba mieć odpowiednie zasoby sprzętowe na uruchomienie kilku maszyn wirtualnych. VPC działają jeszcze do stycznia 2010 r.

Expression Web Super Preview Umożliwia podgląd wyrenderowanej witryny z poziomu programu Microsoft Expression Web. Zalety: zintegrowanie podglądu witryny z procesem tworzenia. Wady: wymagany Expression Web

Firefox IE View Wtyczka do przeglądarki Firefox umożliwiająca przełączanie silnika renderującego z/na Internet Explorer-a. Zalety: szybkość działania.

0 komentarze: